مقاله

ساکسیفون چیست + انواع ساز ساکسیفون

ساز ساکسیفون یک ساز بادی می باشد که با باز دم و دم انسان به صدا در می آید. این ساز معمولا دارای بدنه برنجی می باشد و دارای یک قمیش همچون ساز کلارینت دارد  می توان گفت ساز همانند کلارینت می باشد اما باید گفت ساکسیفون تفاوت های زیادی با ساز کلارینت دارد. Saxophone نیز سوراخ هایی دارد که نوازنده می تواند با باز و بسته کردن آنها موجب ایجاد صدا شود و می توان گفت که این ساز نوعی مکانیزم کلیدی دارد بدین صورت است که صفحه ای از روی سوراخ ها برداشته می شود و یا صفحه ای بر روی سوراخ ها گذاشته می شود و موجب ایجاد صدا می شود. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع ساز بادی و مبحث ساز شناسی وارد لینک مرتبط شوید. در این پست به پرسش ساکسیفون چیست به صورت کامل پاسخ داده خواهد شد.

 

ساکسیفون چیست

جالب است به دلیل صدای بلند و حماسی ای که این ساز دارد در مجالس رسمی، در رژه های نظامی و مجالس نظامی از این ساز بادی استفاده می کنند و این ساز حسی حماسی و وطن پرستانه ایجاد می کند که دلیل استفاده آن در رژه ها و مراسم نیز همین می باشد.ساز ساکسیفون اولین بار در سال ۱۸۴۰ توسط آدولف ساکس اختراع شد و به اختصار نام او، نام این ساز را ساکسیفون یا ساکسفون نامیدند.

 

ساز ساکسیفون

 

آدولف سازنده ساز ساکسیفون اهل کشور بلژیک و زاده شهر دینان بود. او قصد داشت بهترین و قدرتمند ترین گروه ساز های بادی را بسازد و به نوعی بهترین ساز بادی را در دنیا خود بسازد.

آدولف ساکس، این ساز را در ۲۸ ژوئن ۱۸۴۰ در دو گروه ساز که شامل ۷ ساز بود ثبت نمود و هر کدام از ساز های ثبت شده آن در اندازه های مختلف بود جهت حمل آسان تر و راحت تر ساز ها آنها را در ابعاد مختلف ساخته بود تا افراد با هر سلیقه ای بتوانند ساز مورد علاقه خود را انتخاب کنند و بتوانند راحت تر با آن ساز ارتباط برقرار کنند.

این ساز یک زبانه بادی چوبی می باشد. ساکسیفون نیز مانند ساز های بادی دیگر انواع مختلفی دارد که از جهت دامنه و ابعاد صوتی و صدایی با هم متفاوت هستند. اگرچه همانطور که گفتیم این ساز ها برای موزیک نظامی و ارکستر طراحی شده بود اما امروزه بیشتر در موسیقی جاز و پاپ نیز استفاده می شود که مورد پسند و علاقه مردم می باشد.

 

ساکسیفون

 

تاریخچه ساز ساکسیفون

همانطور که گفته شد Saxophone توسط آدولف ساکس کلارینت نواز و فلوت زن بلژیکی ساخته شد. او در سال ۱۹۴۲ به پاریس فرانسه برای ادامه دادن علاقه موسیقی خود رفت. پیش از اینکه ساکسیفون را اختراع کند بر روی کلارینت تغییراتی ایجاد کرده بود که موجب ارتقای کلارینت هم شده بود و توانسته بود محدوده ی صدایی آن را افزایش دهد.

آدولف پس از سال های زیاد  با ترکیب یک قمیش و یک بدنه از جنس برنج و و اعمال عمل های خاص آکوستیک توانست ساز بادی خارق العاده ای را ایجاد کند که پس از چند سال به سراسر جهان نیز انتقال یافت و به نوعی در جهان فراگیر شد.

آدولف با ساخت ساکسیفون در اندازه های مختلف توانست انحصار آن را به مدت ۱۵ سال را برای خود بدست آورد و در سال ۱۸۸۶ قرارداد سایکس تمام شد. سپس موسیقی نوازان و ساکسیفون نوازان زیادی با کمک تولید کننده های ساز های بادی به نوبه و روش خود به طراحی و بهبود بخشیدن کلید های ساکسیفون پرداختند.

 

انواع ساز ساکسیفون

آلتو

این نوع ساز یکمی از مشهور ترین و شایع ترین ساکسیفون ها می باشد که اندازه آن متوسط می باشد این نوع ساز را بهترین ساز بادی برای مبتدیان و تازه کاران می دانند و خوبی این ساز برای تازه کار ها کوچک بودن دهنی آنها می باشد و همچنین کلید E  شکل آن جهت تنظیم تخت بسیار آسان و ساده شده است. از نوازندگان ساز آلتو می توان به ساکسیفون نوکران مشهوری همچون؛ کنی گارت، فیل وودز و سانبورن اشاره کرد.

 

ساکسیفون آلتو

 

تنور

این نوع ساز نسبت به آلتو بزرگ تر می باشد و صدای صوت آن در محدوده ی صدایی انسان می باشد و مشابه صدا و تن انسان می باشد. این نوع ساکسیفون دارای گردن طویل و دارای کشیدگی می باشد. از این نوع ساز در موسیقی های جاز، پاپ، راک و بلوز استفاده می شود‌.

ساکسیفون تنور

سوپرانو

بالاترین صدا و قدرت را در میان تمام ساز ها دارد یعنی دارای محدوده ی صوتی بالایی می باشد. که نتیجه کار بر روی کلید B  می باشد. هنگام استفاده و نواختن این نوع ساز نیاز به مهارت بالایی می باشد تا بتوان این ساز را به درستی نواخت و صدای ایده آل و مناسبی از آن به بیرون آورد. از این رو این ساکسیفون به یکی ا حرفه ای ترین ساکسیفون ها در جهان و دنیا تبدیل شده است که هر کسی قادر به نواختن آن نمی باشد و باید برای نواختن آن تمرین و تلاش بسیار کرد.

 

ساکسیفون سوپرانو

باریتون

ساکسیفون باریتون یکی از بزرگترین و سنگین ترین نوع ساکسیفون در بین ساز های بادی می باشد. این نوع ساز موسیقی دلنواز و آهنگ ملایمی را ایجاد می کند. از مشهور ترین  و معروف ترین نوازندگان ساز باریتون می توان به موسیقی دان کنی همچون؛ پیر آدامز، جری مولیگان و سامولین اشاره کرد.

اگر شما مبتدی و تازه کار هستید پیشنهاد ما به شما ساکسیفون آلتو می باشد و زمانی که شما استاد بزرگی در زمینه استفاده از این ساز شدید می توانید به سراغ دیگر ش از ها رفته و آنها را نیز بنوازید و از نواختن آنها لذت ببرید.

 

ساکسیفون باریتون

 

نکته ای در مورد خرید ساکسیفون

در خرید ساکسیفون ابتدا باید ساده ترین نوع و کوچکترین اندازه آن را انتخاب کرد چون هر چه اندازه ساز بزرگتر باشد نواختن آن بسیار سخت تر می باشد و همچنین ابزار های کوچک تر علاوه بر ارزانی استفاده راحت تری هم دارند.

 

منظور از چوبی و برنجی بودن ساز ساکسیفون چیست؟

منظور از برنجی بودن و چوبی بودن ساز ساکسیفون بدان معنی نمی باشد که ساز از چه جنسی می باشد بلکه این یک طبقه بندی بر اساس چگونگی و تولید صدا در دهنی های ساز می باشد مثلا ساز ساکسیفون و فلوت از نوع چوبی اند در حالی که سازی مانند فلوت از جنس فلزی و آهنی می باشد و اصلا تیکه چوبی ای در آن وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *